Verticale – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jeśli chcesz zasłonić swoje okna w sposób nie tylko praktyczny, ale i estetyczny, to verticale są właśnie dla Ciebie. To pionowe żaluzje, które w designerski sposób kształtują wystrój danego wnętrza oraz regulują dopływ światła. Stanowią przyciągający oko element dekoracji okiennej oraz całego pomieszczenia. Verticale to doskonały wybór do wielu pomieszczeń (mieszkalnych i biurowych) oraz różnych stylów wnętrz. Idealnie wkomponują się w okna każdego rozmiaru – dużych jak i mniejszych otworów okiennych, a także w drzwi balkonowe. Są tworzone z prostych, ale niezwykle trwałych materiałów, takich jak tkaniny, pcv, a nawet z drewna czy bambusa. Verticale dają ogromne możliwości aranżacyjne i są także niezwykle skuteczne w oszczędzaniu energii cieplnej, gdyż kontrolując ilość światła przedostającego się do środka, pomagają zredukować koszty ogrzewania, utrzymując w pomieszczeniu przytulną i ciepłą atmosferę.

Verticale czy wertikale?

Jak działają verticale?

Do najważniejszych elementów verticali należą lamele, szyna górna, uchwyty, płytki obciążające i oczywiście łańcuszki perełkowe. Żaluzje te za pomocą górnej szyny mogą zostać zamontowane we wnęce okiennej, przymocowane do ściany lub do sufitu. Sam mechanizm verticali nie jest zbyt skomplikowany – może być oparty na obracaniu lub zsuwaniu. W przypadku systemu obrotowego, lamele obracają się wokół swojej osi do 180 stopni, przy pomocy popularnego łańcuszka koralikowego. Natomiast ich zsuwanie odbywa się z wykorzystaniem obciążonego sznureczka.

Istnieją cztery podstawowe typy sterowań verticali:

  1. Sterowanie żaluzji z prawej lub lewej strony, lamele rozsuwane są na przeciwną stronę sznurka
  2. Sterowanie żaluzji z prawej lub lewej strony, lamele rozsuwane są od przeciwległej strony sznurka
  3. Sterowanie żaluzji z prawej lub lewej strony, lamele rozsuwane są od środka na boki
  4. Typ ten składa się z dwóch żaluzji w typie „1” gdzie lamele skrajne są delikatnie wysunięte za szynę, a po zamknięciu zachodzą na siebie tworząc jedną całość

Montaż verticali również nie należy do najtrudniejszych czynności – każdy komplet powinien zawierać wszystkie elementy przeznaczone do montażu oraz dokładną instrukcję, a dodatkowo potrzebna jest tylko wiertarka. Verticale są coraz chętniej i częściej wybierane nie tylko do pomieszczeń biurowych, ale także mieszkalnych. W związku ze zwiększającą się popularnością, powstają coraz to nowsze systemy i typy verticali. I tak mamy możliwość zastosowania mechanizmu elektrycznego, w którym to sterowanie lamelami odbywa się za pomocą pilota. A w przypadku okien skośnych możemy bez problemu zamontować verticale skośne.

verticale warszawa

Dlaczego warto je wybrać?

Verticale, prane regularnie gwarantują nie tylko estetyczny wygląd, ale są także niezwykle funkcjonalne. Charakteryzują się najwyższą precyzją w regulacji ilości wpadającego słońca do danego pomieszczenia. Prosty w obsłudze system sterowania daje ogromną swobodę manipulacji i chroni przed nadmierną temperaturą w upalne dni. Ponadto używane do produkcji tworzywa są łatwe w utrzymaniu czystości, a poszczególne kolekcje posiadają atesty trudnopalności. Verticale dostępne na obecnym rynku to szeroka gama kolorystyki i materiałów, a dzięki takiej różnorodności w wyborze każdy może znaleźć coś dla siebie i stworzyć własny i niepowtarzalny wystrój wnętrza.

Czyszczenie i pranie verticali

Domowe czyszczenie verticali wymaga znacznie mniej wysiłku jeśli nie trzeba ich demontować, a jednym ze sposobów na uniknięcie takiej sytuacji, jest regularne odkurzanie wiszących lameli. Do czynności tej należy wybrać odpowiednią końcówkę – ssawkę, czyli szczotkę do odkurzacza. Ssawka pomaga usunąć cząstki kurzu, a dzięki mniejszej mocy ssania jaka jest używana z końcówką szczotki, możemy delikatnie oczyścić verticale, nie narażając ich na wciągnięcie do środka czy zniszczenie. Należy także mieć na uwadze to, że lamele odkurza się poruszając ssawką od góry do dołu, gdyż robiąc to w przeciwną stronę, możemy przypadkowo odczepić lamele. Natomiast wszelkie zabrudzenia z verticali pcv usuniemy czyszcząc je wilgotną gąbką lub ściereczką, a w przypadku większych plam – z użyciem delikatnego środka czyszczącego specjalnie przeznaczonego do verticali z pcv. Możesz także je oddać do naszej specjalistycznej pralni verticali!

Nasza pralnia świadczy także usługi montażu, naprawy i sprzedaży verticali – zapraszamy!